Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu | |
---|---|
Lokalizacja | Opole (woj. opolskie) |
Branża | mieszkalnictwo |
Rodzaj wdrożenia | system zarządzania energią |
Rok wdrożenia | etapami w latach 2013-2023 |
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu to największa SM w mieście. Administruje 137 budynkami mieszkalnymi, w których znajduje się 8633 mieszkań o łącznej powierzchni 480 tys. m².
Celem wdrożenia było wdrożenie systemu zarządzania energią obejmującego węzły cieplne w 104 budynkach mieszkalnych oraz 1 budynku użytkowym będącym siedzibą Spółdzielni. W związku z rozmiarem wdrożenia oraz specyficznymi wymaganiami co do systemu zarządzania energią, system SyNiS wdrożony w SM Opole, nosi nazwę systemu CeSiN.
Platforma to główny komponent informatyczny całego systemu pomiarowego. Odpowiada za odczyt, archiwizację i monitorowanie wszystkich opomiarowanych parametrów. Dodatkowo oferuje m.in. funkcje wizualizacji danych na schematach technologicznych i wykresach, możliwość generowania raportów w formacie Excel i PDF, a także wysyłanie alarmów SMS według zdefiniowanych reguł.
System oferuje również możliwość wykorzystania uczenia maszynowego (sztucznej inteligencji) m.in. do przewidywania zachowania monitorowanych obiektów w przyszłości oraz wykrywania anomalii w ich pracy. Mimo posiadania wielu funkcji, jego podstawowa obsługa jest bardzo prosta.
Platforma Grafana to system open-source, który jest uzupełnieniem systemu . Służy do intuicyjnego tworzenia dowolnych wizualizacji oraz zaawansowanej analizy danych.
Analiza ubytków zładu z wykorzystaniem platformy Grafana. Wizualizacja prezentuje budynki o największej zmienności ciśnienia i największej ilości uzupełnionej wody w ostatnich 7 dniach.
Rozwiązanie to jest szczególnie wygodne i praktyczne do szybkiego tworzenia ad-hoc wizualizacji celem ich omówienia, przeanalizowania lub udostępnienia kontrahentom lub publicznie. W przypadku SM Opole okazało się niezastąpione np. do udostępnienia danych z kilku węzłów cieplnych dostawcy ciepła (firmie Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A.) celem analizy problemów z dostawami wysokiego parametru na końcówkach ich sieci ciepłowniczej.
Na filmie widać, jak łatwo jest w nim stworzyć efektowny wykres dowolnego parametru.
W pierwszych 6 latach od wprowadzenia systemu zarządzania energią do Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu, osiągnięto obniżenie rocznych kosztów zużycia i zakupu ciepła w wysokości 1,64 mln zł. Oznacza to poziom oszczędności przekraczający 25%.
Oszczędności z pierwszych 6 lat od wprowadzenia systemu pożytkowane zostały na spłatę zobowiązań zaciągniętych celem wybudowania indywidualnych węzłów cieplnych (zamiast dotychczasowych grupowych) oraz wdrożenia systemu zarządzania energią. Po tym czasie, oszczędności zasilają budżet spółdzielni i pozostają jako środki wolne do dyspozycji.
Więcej można poczytać w gazecie wydawanej przez Spółdzielnie Mieszkaniową w Opolu „Nasze Osiedlowe Sprawy”.
System obejmuje ponad sto węzłów cieplnych, co stanowi niebagatelną już liczbę. System SyNiS posiada dedykowane rozwiązania dla tak dużych infrastruktur, które w znaczący sposób wpływają na jakość pracy samego systemu i jego obsługę. Kilka najciekawszych opisanych jest poniżej i wszystkie z powodzeniem zostały wykorzystane w przypadku SM Opole.
Menu, w którym wybieramy węzeł cieplny i funkcję, z której chcemy skorzystać, jest zbudowane w postaci drzewa z podziałem na administrację osiedla i konkretny adres. Dzięki temu system zapewnia wygodę nawet przy setkach obiektów.
Fragment menu w postaci drzewa.
System zbiera odczyty temperatury zewnętrznej ze wszystkich budynków. Następnie odrzuca wartości nieprawidłowe, a pozostałe uśrednia. Dzięki temu wszystkie budynki pracują równo, filtrowane są wszystkie nieprawidłowości w odczytach. Węzeł cieplny potrafi nawet pracować prawidłowo przy uszkodzonym czujniku.
Wykres temperatury zewnętrznej po uśrednieniu na tle odczytów czujnikowych z kilku budynków.
Duże spółdzielnie z wieloma budynkami to również sporo urządzeń komunikacyjnych. System daje wgląd w szczegółowe statystyki związane z transmisją, dzięki czemu, mamy wiedzę, gdzie pogarszają się parametry wymiany danych lub gdzie nastąpiła usterka urządzenia komunikacyjnego.
Fragment tabeli ze statystykami komunikacyjnymi z kilku węzłów cieplnych.
Prócz wdrożenia i serwisowania systemu zarządzania energią, dla Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu świadczymy również inne usługi związane z węzłami cieplnymi:
Dla Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu, która bardzo odpowiedzialnie i skrupulatnie podchodzi do tematu zarządzania gospodarką energetyczną w swoich zasobach, przygotowujemy szereg różnych opracować, analiz i raportów dotyczących pracy węzłów cieplnych.
Po każdym zakończonym miesiącu, przygotowujemy raporty dotyczący pracy wszystkich węzłów cieplnych – w szczególności kosztów CO i CWU. Dla każdego osiedla osobno, przygotowywany jest raport z zakończonego miesiąca oraz raport od początku roku.
Po każdym zakończonym roku, przygotowywane jest porównanie danego roku z latami poprzednimi. Zestawienie obejmuje zmianę kosztów CO i CWU, liczbę usterek na węzłach, sugestie dotyczące remontów na dany rok budżetowy oraz wiele innych danych wymaganych przez SM.
Fragment porównania z rokiem poprzednim
Corocznie lub na życzenie SM przygotowywane są również dodatkowe analizy obejmujące np. propozycje zmian mocy zamówionych na węzłach cieplnych, czy projekcje kosztów CO na nadchodzący sezon zimowy.