Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych EMPOL Sp. z o.o. - Oddział Gorlice | |
---|---|
Lokalizacja | Gorlice (woj. małopolskie) |
Branża | energetyka, przetwarzanie odpadów |
Rodzaj wdrożenia | system monitorowania energii elektrycznej |
Rok wdrożenia | 2023 |
Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych EMPOL Sp. z o.o. to jedna z wiodących w Polsce firm zajmujących się odbiorem, zagospodarowaniem oraz przetwarzaniem odpadów komunalnych. Współpracuje z kilkoma tysiącami kontrahentów, do których należą klienci indywidualni, instytucjonalni jak też samorządowi. Firma działa na terenie trzech województw Polski południowej: małopolskiego, śląskiego oraz podkarpackiego.
Celem wdrożenia systemu jest opomiarowanie kluczowych elementów linii technologicznych i infrastruktury dodatkowej. Ma to umożliwić m.in szczegółową analizę kosztów energii elektrycznej z podziałem na obszary działalności przedsiębiorstwa. Dodatkowo system umożliwi monitorowanie efektywności wykorzystania energii, poszukiwanie potencjalnych możliwości do wdrożenia optymalizacji w tym zakresie (np. ujawnienie i skompensowanie głównych źródeł energii biernej na zakładzie).
System monitorowania energii elektrycznej został zbudowany w oparciu o rozwiązania firmy Schneider. Są to liczniki energii elektrycznej iEM3555 oraz uniwersalne bramki protokołu Modbus PAS600T.
Komunikacja między licznikami i bramkami odbywa się z wykorzystaniem protokołu MODBUS-RTU. Komunikacja między serwerem i bramkami odbywa się protokołem MODBUS-TCP. Bramki PAS600T mają za zadanie dwukierunkową konwersję między tymi dwoma protokołami.
Podgląd online
Wykresy i analiza danych
Alarmy SMS
Sztuczna inteligencja
Platforma to główny komponent informatyczny całego systemu pomiarowego. Odpowiada za odczyt, archiwizację i monitorowanie wszystkich opomiarowanych parametrów. Dodatkowo oferuje m.in. funkcje wizualizacji danych na schematach technologicznych i wykresach, możliwość generowania raportów w formacie Excel i PDF, a także wysyłanie alarmów SMS według zdefiniowanych reguł.
System oferuje również możliwość wykorzystania uczenia maszynowego (sztucznej inteligencji) m.in. do przewidywania zachowania monitorowanych obiektów w przyszłości oraz wykrywania anomalii w ich pracy. Mimo posiadania wielu funkcji, jego podstawowa obsługa jest bardzo prosta.
Platforma Grafana to system open-source, który jest uzupełnieniem systemu . Służy do intuicyjnego tworzenia dowolnych wizualizacji oraz zaawansowanej analizy danych.
Na filmie widać, jak łatwo jest w nim stworzyć efektowny wykres dowolnego parametru.
W ramach systemu został przygotowany spersonalizowany raport w formacie XLSX (Microsoft Excel) prezentujący zużycie energii czynnej wraz z jej kosztami z podziałem na poszczególne procesy technologiczne. Po wpisaniu w odpowiednie pole ceny z faktury, automatycznie rozdziela koszty na poszczególne maszyny i procesy.
Zestawienie w formie poziomego wykresu kolumnowego 10 urządzeń pobierających najwięcej energii czynnej oraz najwięcej energii biernej.
Zestawienie alfabetyczne w formie tabeli obrazujące pobór energii czynnej oraz energię bierną – z podziałem na indukcyjną i pojemnościową – wszystkich opomiarowanych urządzeń.
Wykres liniowy prezentujący zmianę napięcia elektrycznego na poszczególnych fazach względem przewodu neutralnego N.
Wykres liniowy prezentujący przyrost poboru energii czynnej w czasie przez dane urządzenie.
Wykres punktowy prezentujący chwilową moc czynną pobieraną z poszczególnych faz przez dane urządzenie wraz określeniem wartości minimalnej, maksymalnej i średniej.
Wykres kołowy prezentujący procentowy udział poszczególnych faz e mocy całkowitej pobieranej przez dane urządzenie. Umożliwia np. wczesne diagnozowanie uszkodzeń w urządzeniach, które teoretycznie powinny równomiernie obciążać wszystkie fazy.
Histogram chwilowych mocy czynnych pobieranych przez dane urządzenie. Pozwala określać np. rzeczywistą moc chwilową wymaganą przez dane urządzenie, czy diagnozować nieprawidłowości w pracy urządzenia.
Wykres punktowy chwilowych mocy biernych na danym urządzeniu. Ułatwia określanie przyczyn powstawania mocy biernej na danym urządzeniu.
Wdrażamy systemy do monitorowania i zarządzania energią i każdym rodzajem mediów: energią elektryczną, gazem, sprężonym powietrzem, ciepłem, wodą etc. W zależności od potrzeb, system może również obejmować układy strażników mocy i energii. Nasze systemy współpracują ze wszystkimi wiodącymi producentami sprzętu przemysłowego i protokołami komunikacyjnymi.
SyNiS to nasz najbardziej zaawansowany system. Mimo posiadania wielu funkcji, jego podstawowa obsługa jest bardzo prosta. Na filmie widać, jak w kilka sekund narysować wykres z kilkoma interesującymi nas parametrami.
Grafana to system open-source, który jest alternatywą lub uzupełnieniem systemu SyNiS. Służy do intuicyjnego tworzenia dowolnych wizualizacji danych. Na filmie widać, jak łatwo jest w nim stworzyć efektowny wykres dowolnego parametru.