Wdrożenia

Fundacja Edukacji Międzynarodowej
LokalizacjaWrocław (woj. dolnośląskie)
Branżaedukacja
Rodzaj wdrożeniawęzeł cieplny
Rok wdrożenia2023

Fundacja Edukacji międzynarodowej (FEM) prowadzi m.in. międzynarodową Dwujęzyczną Szkołę Podstawową ATUT i Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu oraz placówkę oświatowo-wychowawczą Wroclaw International School.

Celem wdrożenia było zaprojektowanie oraz budowa wielofunkcyjnego węzła cieplnego w budynku szkolnym. Węzeł zasilany jest kaskadą 4 pomp ciepła o łącznej mocy ponad 200 kW oraz rezerwowym \ szczytowym źródłem w postaci ciepła sieciowego.

Pompy ciepła

Przy budowie węzła cieplnego wykorzystano 4 pompy ciepła firmy Viessmann o łącznej mocy ponad 200 kW:

  • 2 pompy ciepła Energycal AW AT32,
  • 2 pompy ciepła Energycal AW AT80.

Fotowoltaika

W celu zmniejszenia kosztów energii elektrycznej na potrzeby węzła cieplnego, wdrożony został  układ paneli fotowoltaicznych, które pokrywają w dużej części – szczególnie latem – potrzeby związane z zasilaniem pomp ciepła i pozostałych urządzeń elektrycznych na węźle cieplnym.

Zastosowane opomiarowanie

Ciepłomierz UH50 firmy Landis+Gyr
Inteligentna pompa Magna3 firmy Grundfoss
Radiowe przekładniki PowerTag Rope firmy Schneider
Wodomierz z impulsatorem GSD5 firmy Bmeters

Aby węzeł o takiej mocy pracował sprawnie, bezawaryjnie, a przede wszystkim – oszczędnie, oprócz urządzeń wykonawczych, wymagane jest również odpowiednie opomiarowanie. System nadzoruje każdy aspekt pracy węzła cieplnego, przewiduje i reaguje na każde odstępstwo od normy i powiadamia odpowiednie służby.

Dzięki posiadaniu wielu danych pomiarowych, możliwe jest wdrażanie tak wyrafinowanych rozwiązań, jak np. sterowanie kaskadą pomp ciepła od ilość energii produkowanej przez fotowoltaikę, wykrywanie problemów na instalacji wewnętrznej na podstawie pomiaru przepływu, czy przewidywanie i zapobieganie usterkom na podstawie profilu zużycia energii elektrycznej.

przetworników temperatury
0
przetworniki ciśnienia
0
ciepłomierze
0
liczników energii elektrycznej
0
pompy analogowe z możliwością pomiaru
0
wodomierze
0

Fotorelacja z budowy

System Nadzoru i Sterowania - SyNiS

Podgląd online

Wykresy i analiza danych

Alarmy SMS

Sztuczna inteligencja

Platforma to główny komponent informatyczny całego systemu pomiarowego. Odpowiada za odczyt, archiwizację i monitorowanie wszystkich opomiarowanych parametrów. Dodatkowo oferuje m.in. funkcje wizualizacji danych na schematach technologicznych i wykresach, możliwość generowania raportów w formacie Excel i PDF, a także wysyłanie alarmów SMS według zdefiniowanych reguł.

System oferuje również możliwość wykorzystania uczenia maszynowego (sztucznej inteligencji) m.in. do przewidywania zachowania monitorowanych obiektów w przyszłości oraz wykrywania anomalii w ich pracy. Mimo posiadania wielu funkcji, jego podstawowa obsługa jest bardzo prosta. 

System wizualizacji danych - Grafana

Platforma Grafana to system open-source, który jest uzupełnieniem systemu . Służy do intuicyjnego tworzenia dowolnych wizualizacji oraz zaawansowanej analizy danych.

Na filmie widać, jak łatwo jest w nim stworzyć efektowny wykres dowolnego parametru.

Myśl globalnie, działaj lokalnie

biogazowni
0
węzły cieplne
0
kotłowni
0
audytów
0
miejscowości
0
lat w branży
0
MW obsługiwanej mocy
0

Inteligentne

węzły cieplne i kotłownie

Nasze węzły i kotłownie oparte są o swobodnie programowalne sterowniki PLC. Dzięki temu każdy układ można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta. Wszystkie obiekty są również wpięte do systemu , który zdalnie monitoruje 24h/dobę prawidłową pracę układu i powiadamia serwis, gdy występuje jakikolwiek problem.
Dowolne ustawienia harmonogramu
Stały nadzór 24/7
Łatwy dostęp online
Wsparcie przez sztuczną inteligencję
Obniżenie mocy zamówionej
Previous slide
Next slide

Co jest naszą siłą? Ludzie i ciężka praca. Wszyscy nasi klienci i każdy z osobna, to nasz skarb. Każdego kochamy i się o niego troszczymy. Obdaż nas swoim zaufaniem, a my odwdzięczymy się tym samym.

ul. Oświęcimska 102d / 5
45-641 Opole

Icons made by Flaticon from www.flaticon.com
 
Images by Pexels from www.pexels.com
 
Images by Freepik from www.freepik.com