Wdrożenia

Zakład Ozas-Esab Sp. z o.o.
LokalizacjaOpole (woj. opolskie)
Branżaprzemysł, produkcja
Rodzaj wdrożeniawęzeł cieplny
Rok wdrożenia2022

Firma ESAB jest światowym liderem w dziedzinie urządzeń do spawania i cięcia oraz materiałów spawalniczych. Firma oferuje kompletną linię rozwiązań produkcyjnych do praktycznie każdego zastosowania.

Celem wdrożenia było zaprojektowanie oraz budowa 2-funkcyjnego (CO+CWU) węzła cieplnego. Węzeł zasilany jest ciepłem sieciowym za pośrednictwem 2 płytowych wymienników ciepła. Układ CWU pracuje w oparciu o 2 zasobniki ciepłej wody po 500 dm³. Układ CO składa się z 3 niezależnych obiegów w systemie podmieszania pompowego – zasilających odpowiednio biurowiec, starą halę i nową halę.

System Nadzoru i Sterowania - SyNiS

Podgląd online

Wykresy i analiza danych

Alarmy SMS

Sztuczna inteligencja

Platforma to główny komponent informatyczny całego systemu pomiarowego. Odpowiada za odczyt, archiwizację i monitorowanie wszystkich opomiarowanych parametrów. Dodatkowo oferuje m.in. funkcje wizualizacji danych na schematach technologicznych i wykresach, możliwość generowania raportów w formacie Excel i PDF, a także wysyłanie alarmów SMS według zdefiniowanych reguł.

System oferuje również możliwość wykorzystania uczenia maszynowego (sztucznej inteligencji) m.in. do przewidywania zachowania monitorowanych obiektów w przyszłości oraz wykrywania anomalii w ich pracy. Mimo posiadania wielu funkcji, jego podstawowa obsługa jest bardzo prosta. 

Ciepłomierze

Ciepłomierz UH50 firmy Landis+Gyr.

Węzeł cieplny został wyposażony w 2 ciepłomierze UH50 firmy Landis+Gyr. Komunikacja z nimi odbywa się w czasie rzeczywistym z użyciem protokołu Modbus RTU. Dzięki temu mamy stały nadzór na ilością energii zużywaną na potrzeby CWU oraz CO. Dodatkowo kontrolowane są wszytkie kluczowe parametry wysokiego parametru, a także stan samych wymienników (np. poziom zakamienienia).

Dzięki kontroli temperatury zasilania i powrotu wysokiego parametru, znana jest zarówno jakość dostarczanego medium oraz kondycja wymiennika ciepła.
Mając wgląd w moce chwilowe z ciepłomierzy, możliwe jest bardzo precyzyjne zamawianie mocy od dostawcy bez ryzyka niedostatków lub przekroczeń.

Pompy

Na węźle zostało zainstalowany łącznie 7 pomp:

  • 1 pompa analogowa sterowana ON/OFF,
  • 2 pompy obiegowe sterowane 0-10V,
  • 1 pompa ładująca sterowana przez MODBUS-RTU,
  • 3 pompy podmieszania sterowane przez MODBUS-RTI.
Pompa Stratos Maxo firmy Wilo.
Pompa Magna3 firmy Grundfoss.

Dzięki zastosowaniu pomp z komunikacją MODBUS-RTU, mamy nie tylko możliwość sterowania wartością zadaną i trybem pracy pomp z poziomu SCADA i PLC. Otrzymujemy również kompleksowy układ pomiarowy dostarczający m.in. danych o:

  • przepływie chwilowym [m³/h],
  • wysokości podnoszenia [m],
  • temperaturze wody [°C],
  • prędkości obrotowej pompy [obr/min],
  • mocy elektrycznej pobieranej przez pompę [kW],
  • usterkach i problemach z pompą.
Dzięki dostępowi do parametrów pomiarowych z pompy, bazując na wzajemnej zależności przepływu i obrotów, możliwa jest nawet analiza oporów hydraulicznych w układzie i instalacji.

Wodomierze

Na węźle cieplnym zostały zainstalowane 2 wodomierze z wyjściem impulsowym. Jeden znajduje się na doprowadzeniu zimnej wody do węzła, a drugi na uzupełniania zładu.

Dzięki naszej unikalnej technologii, pełnią one dodatkowo funkcję przepływomierzy. Mierząc czas między impulsami z dokładnością do pojedynczych milisekund, niskim kosztem zyskujemy dokładny pomiar przepływu.

Wodomierze z wyjściem impulsowym.
Wykres przepływu chwilowego na podstawie impulsów z wodomierza.

Przetworniki ciśnienia

Zostały również zamontowane 2 przetworniki ciśnienia. Jeden na doprowadzeniu zimnej wody, a drugi instalacji CO.

W parze z wodomierzami pełniącymi rolę przepływomierzy, daje do ogromne możliwości diagnostyczne. Od wykrywania problemów z naczyniem wzbiorczym, aż po wykrywanie wycieków z instalacji.

Przetwornik ciśnienia z wyjściem 4-20 mA.
Wykres ciśnienia na podstawie przetwornika ciśnienia 4-20 mA.

Myśl globalnie, działaj lokalnie

biogazowni
0
węzły cieplne
0
kotłowni
0
audytów
0
miejscowości
0
lat w branży
0
MW obsługiwanej mocy
0

Inteligentne

węzły cieplne i kotłownie

Nasze węzły i kotłownie oparte są o swobodnie programowalne sterowniki PLC. Dzięki temu każdy układ można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta. Wszystkie obiekty są również wpięte do systemu , który zdalnie monitoruje 24h/dobę prawidłową pracę układu i powiadamia serwis, gdy występuje jakikolwiek problem.
Dowolne ustawienia harmonogramu
Stały nadzór 24/7
Łatwy dostęp online
Wsparcie przez sztuczną inteligencję
Obniżenie mocy zamówionej
Previous slide
Next slide

Co jest naszą siłą? Ludzie i ciężka praca. Wszyscy nasi klienci i każdy z osobna, to nasz skarb. Każdego kochamy i się o niego troszczymy. Obdaż nas swoim zaufaniem, a my odwdzięczymy się tym samym.

ul. Oświęcimska 102d / 5
45-641 Opole

Icons made by Flaticon from www.flaticon.com
 
Images by Pexels from www.pexels.com
 
Images by Freepik from www.freepik.com