W ramach usługi Zarządcy Spółdzielni Energetycznej oferujemy:
Każda spółdzielnia energetyczna jest inna i jej charakter zależy od liczby, wielkości i rodzaju źródeł OZE oraz odbiorców energii, którzy są jej członkami, ale odpowiedź brzmi – tak, to się zawsze opłaca.
Dla przykładu porównajmy cenę dzienną energii w 3 wariantach:
Symulację przeprowadzimy dla słonecznego dnia w sezonie letnim. Odbiorcy w ciągu dnia pobierają ok. 300 kW mocy, a nocą ok. 100 kW.
Przy samej instalacji PV, dzienny koszt energii spada do poziomu ok. 75%. Jeżeli dołożymy do tego biogazownię, koszt energii spada do poziomu ok. 50% ceny pierwotnej.
Spółdzielnię energetyczną mogą stworzyć minimum 3 podmioty prawa handlowego lub 10 podmiotów o różnym statusie działalności (osoby fizyczne, działalności gospodarcze, spółki). Członkiem spółdzielni energetycznej trzeba być minimum 3 lata.
Albo minimum 3 podmioty prawa handlowego.
Albo minimum 10 podmiotów różnych.
Spółdzielnię Energetyczną można zawiązać na terenie 3 sąsiadujących gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich.
Gminy wiejskie lub miejsko-wiejskie.
Trzy sąsiadujące gminy.
Zawiązanie spółdzielni energetycznej przeprowadza się w 2 krokach. Po pierwsze, należy ją zarejestrować w KRS, aby nadać jej osobowość prawną. Po drugie, należy ją zarejestrować w KOWR, aby członkowie spółdzielni mogli wytwarzać i zużywać energię zwolnioną z opłat dystrybucyjnych.
Główne korzyści z zawiązania spółdzielni energetycznej, to zwolnienie z większości opłat dystrybucyjnych oraz możliwość magazynowania energii w sieci.
Napiszemy statut i regulamin, przygotujemy dokumenty rejestrowe do KRS i KOWR.
Wykonamy bilanse energetyczne oraz profile produkcji i zużycia energii w spółdzielni.
Zajmiemy się rozliczaniem zużycia energii wyprodukowanej ze źródeł członków spółdzielni oraz oddanej i pobranej z sieci energetycznej.
Zoptymalizujemy pracę źródeł oraz odbiorów energii znajdujących się w spółdzielni.
Doradzimy i dobierzemy właściwe instalacje wytwarzające energię oraz znajdziemy kolejnych członków spółdzielni.
W ramach usługi Zarządcy Spółdzielni Energetycznej dokonujemy systematycznych przeglądów profili mocy odbiorców i przeprowadzamy symulacje pracy układu przy różnych parametrach.
Dzięki temu możemy zaplanować pracę źródeł i odbiorów na kolejne dni z optymalną mocą i przy minimalnych kosztach jej zakupu.
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w branży automatyki i opomiarowania przemysłowego.
Dzięki temu, jesteśmy w stanie dostarczyć członkom spółdzielni, w ramach świadczonej usługi, niezbędne układy pomiarowe i układy sterowania.
Pozwala to na inteligentną współprace źródeł oraz odbiorów. Umożliwia również wyznaczanie rzeczywistych profili mocy.
Nasz prezes – Andrzej Jurkiewicz – jest cenionym ekspertem w dziedzinie transformacji energetyki i spółdzielni energetycznych. Jako częsty gość na komisjach sejmowych, ma możliwość dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z politykami i społeczeństwem.
Zapraszamy do obejrzenia jego najnowszych wystąpień na Podkomisji stałej do spraw Sprawiedliwej Transformacji, na których przedstawia posłom swoje dokonania w temacie Spółdzielni Energetycznych.
Nazwa komisji \ podkomisji | Data obrad | Link do transmisji |
---|---|---|
Podkomisja stała do spraw Sprawiedliwej Transformacji | 2024.12.18 | Oglądaj online |
Podkomisja stała do spraw Sprawiedliwej Transformacji | 2025.04.01 | Oglądaj online |